logo

12 pytań do fotografa ślubnego

Wasz fotograf ślubny – 12 pytań które powinniście mu zadać na spotkaniu.

Gdy przejrzeliście już wszystkich fotografów spośród setek ofert dostępnych w internecie, czas spotkać się z z wybranymi 2-3 i wybrać najlepszego. Przecież to osoba, która będzie cały dzień Waszej super ważnej uroczystości obok Was. To przy niej macie czuć się komfortowo i naturalnie. Jest kilka pytań, które pomogą Wam wybrać tego najlepszego. Na co zwrócić uwagę i o co zapytać? Podpowiadam!

1. Jak długo fotografujesz i jaki udział mają w tym śluby?

Fotograf ślubny to osoba, którą warto poznać. Na początek spotkania zapytajcie ją o doświadczenie zawodowe. Jak długo fotografuje śluby? Czy fotografia ślubna to Jego jedyne zajęcie? Czy ma referencje od klientów i czy może je Wam przedstawić. Jeśli fotografuje wesela od kilku lat, zapewne ma duże doświadczenie w tym obszarze. Wie jakie sytuacje, mogą się zdarzyć. Przewiduje to co może zdarzyć się na weselu. Potrafi rozmawiać i zachęcać gości do swobodnego zachowania przed obiektywem aparatu.

2. Dlaczego właśnie Ty? Zaprezentuj się!

Poproście na spotkaniu kandydata na Waszego fotografa ślubnego żeby opowiedział Wam swoimi słowami, dlaczego to właśnie Jego macie wybrać? Co charakteryzuje Jego twórczość? Czym się kieruje? Co ma wyjątkowego do zaoferowania? Czym się wyróżnia?

3. Czy możemy powiedzieć jakie zdjęcia najbardziej nam się podobają? I czy możesz je nam zrobić?

Jeśli rozmawiacie z konkretnym fotografem, to prawdopodobnie spodobał Wam się jego styl i niepowtarzalny charakter. Wymaganie od niego całkowitej zmiany stylu wykonywania zdjęć byłoby niestosowne i mało efektywne.
Jednak, z punktu widzenia fotografa, powiem tak: warto poznać jak najwięcej Waszych preferencji. Dlatego każda wskazówka, mówiąca o tym co Wam się podoba będzie pomocna i przyczyni się do tego, że rezultat pracy będzie lepszy. Im lepiej poznam Wasze oczekiwania, tym lepiej będę mógł im sprostać.

4. Kiedy sesja plenerowa?

Sesja plenerowa może być wykonana w dzień wesela lub innego dnia. Zaletą wykonywania jej innego dnia jest brak presji czasu. Nie macie też tylu nerwów i co ważniejsze nie tracicie cennego czasu w dzień Waszego wesela.

Ciekawostka:
Zastanawialiście się nad wyjazdem z Waszym fotografem ślubnym za granicę? To ciekawa alternatywa. Zobacz sesję plenerową w Pradze, którą realizowałem w 2017 roku.

5. Jakim sprzętem fotografujesz?

Używany przez fotografa sprzęt w trakcie pracy, ma bardzo duże znaczenie w końcowym efekcie jakim są zdjęcia. Oczywiście, to nie garnki gotują ale kucharz. Bez dobrych garnków trudno jednak ugotować coś pysznego.

Podobnie sprawa ma się w fotografii. Profesjonalny sprzęt fotograficzny to przede wszystkim dobrej klasy aparat wraz ze świetnymi obiektywem. W rękach wprawionego i doświadczonego zawodowca ten zestaw czyni cuda. Dlatego pamiętaj zapytać na spotkaniu o to na jakim sprzęcie pracuje.

6. Co jeśli aparat się zepsuje?

Trzeba powiedzieć sobie jasno. Taka sytuacja może się zdarzyć. Profesjonalista powinien mieć zawsze ze sobą dwa aparaty. Jeden główny a drugi dodatkowy. Powinien być przygotowany na nieoczekiwaną sytuację, na przykład zacięcie migawki.

Ja pracuję w ten sposób: jeden korpus aparatu używam jako podstawowy, drugi mam cały czas pod ręką. Noszę go na ramieniu. Ma założony inny obiektyw – z dużą ogniskową. Dzięki temu, mogę robić zbliżenia stojąc relatywnie daleko od fotografowanych osób. W sytuacji awaryjnej, mogę użyć zamiennie obu korpusów.

7. Jak dużo zdjęć dostaniemy?

Dobry fotograf ślubny przez cały dzień zrobi około 700 zdjęć, z czego 90 % z nich będzie bardzo dobrych. To w zupełności wystarczająca ilość. Tym bardziej, że Wasz album ślubny będzie zawierać nie więcej niż sto ujęć.

8. Czy będziemy mogli sobie udostępniać i wywoływać bez końca zdjęcia od Ciebie?

Czasy analogowej fotografii bezpowrotnie minęły. Dziś klient powinien dostać przede wszystkim fotografie w formie cyfrowej – na DVD lub pendrive. Jednak pliki, które otrzymacie muszą spełniać kilka ważnych wymagań, żebyście mogli swobodnie z nich korzystać, np.: zamówić duży obraz (90×60 cm) na ścianę do sypialni.

Podstawowa charakterystyka plików:
– brak zabezpieczenia przed kopiowaniem,
– duża rozdzielczość (minimum 20 megapikseli),
– brak znaku wodnego widocznego na zdjęciach,
– format .jpg o niskiej kompresji (rozmiar zdjęcia na dysku co najmniej 5 MB).

9. Zdjęcia z rozmytym tłem są piękne, dostaniemy takie?

Zapewne macie na myśli efekt rozmycia czyli tzw. małą głębię ostrości. Powstaje on przez odpowiednie zestawienie trzech czynników: rozmiaru matrycy w aparacie, długości ogniskowej i przysłony obiektywu. Zawodowy fotograf używa sprzętu pozwalającego na praktycznie dowolne ustawianie intensywności rozmycia. Przykładowo w fotografii portretowej, staramy się uzyskać małą głębię ostrości (osoba na zdjęciu dzięki temu jest „odcięta” od pozostałych elementów).

Przy fotografii krajobrazu zależy nam na odwrotnym efekcie czyli dużej głębi ostrości. Dzięki temu wszystkie elementy w kadrze są dobrze widoczne. Jeśli Wasz fotograf dysponuje dobrymi obiektywami to z rozmytym tłem na zdjęciach nie będzie problemu. Wartość minimalnej przysłony powinna wynosić co najmniej f/2.8. Co ciekawe im niższa wartość tym lepiej. Zaskoczcie go i zapytajcie jakie ma „światło” w obiektywach!

Wtulona w męża Panna Młoda na rynku w Eidhoven

10. Na czym polega obróbka fotograficzna zdjęcia?

Obróbka fotografii (post processing) to jeden z najważniejszych elementów przygotowania materiału zdjęciowego do druku i przekazania dla Was. Fotograf ślubny z wyższej półki zapisuje pliki w formie tzw. cyfrowych negatywów. Pliki takie nie są możliwe do otworzenia w zwykłych programach. Trzeba je najpierw wywołać.

Może brzmi to bardzo innowacyjnie ale tak jak kiedyś należało wywołać zdjęcia z kliszy fotograficznej, tak dziś zawodowcy wywołują negatywy cyfrowe z karty pamięci aparatu. Dzięki temu można poprawić wiele czynników, np.: ekspozycję czy balans kolorów bez utraty jakości zdjęcia. Po naniesieniu poprawek zapisują pliki w popularnym formacie jpg.

11. Kiedy dostaniemy komplet zdjęć?

Na przygotowanie całej realizacji ze ślubu potrzeba dużo pracy i serca. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic kreatywnego. Przecież zdjęcia już są zrobione. Pozostaje tylko przesłać do wywołania i wkleić w album. Nic bardziej mylnego. W środowisku fotografów mówimy, że praca zaczyna się po weselu.

Obróbka fotografii, wybór konkretnych, przygotowanie do druku, montaż prezentacji multimedialnej. Wszystkie te czynności wymagają dużej kreatywności. Czasem warto poczekać tydzień bądź dwa tygodnie dłużej i dostać dopracowany produkt na lata.

Uśrednionym czasem w jakim ja przekazuję kompletną realizację są dwa miesiące od dnia ślubu.

12. W jaki sposób możemy zarezerwować termin i jak wygląda kwestia zaliczki?

Od razu na spotkaniu nie musicie podejmować 100% decyzji o wyborze fotografa ślubnego. Warto zapytać czy może on wstępnie zarezerwować Wasz termin. Gdy po namyśle wybierzecie tą osobę, będziecie mieć pewność, że termin jest nadal dostępny. Dobrze jest również zapytać o wysokość ewentualnej zaliczki. Dzięki temu, na kolejnym spotkaniu będziecie przygotowani na jej płatność.

Bądź przygotowana na spotkanie

Czytać to jedno, a zapamiętać i zapytać o wszystko to drugie. Dotrwałaś aż do tego miejsca, dlatego przygotowałem dla Ciebie zupełnie za darmo wersję PDF powyższej infografiki.

Wydrukuj ją i zabierz na spotkanie. Bądź przygotowana!

12-pytań-które-musisz-zadać-fotografowi-ślubnemu.pdf

Fotograf  ślubny to ważna osoba na Waszym weselu

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogę Wam w wyborze najlepszego fotografa na Wasz ślub. Moim celem jest Wasze szczęście i zadowolenie. Gdy Wy jesteście szczęśliwi, również ja jestem szczęśliwy.

uśmiech - szczęście

Podsumowując pamiętajcie o kilku fundamentalnych zasadach:
– zdjęcia pozostaną na lata. Nie kierujcie się wyłącznie ceną,
– aparycja i swoboda rozmowy fotografa ślubnego jest bardzo ważna. Jej pozytywny oddźwięk zaprocentuje na zdjęciach,
– jeśli zastanawiacie się między mniejszym a większym pakietem, weźcie większy. Ślub bierzecie raz w życiu,
– spotkajcie się z kilkoma fotografami. Wybierzcie tego, który najbardziej Wam pasuje.

Spodobał Ci się ten wpis? Oceń go!

[yasr_visitor_votes size=”large”]

Leave a comment

Messenger icon