Papież Franciszek na cmentarzu Flaminio

Dnia 2 listopada 2016 roku, w dzień wspomnienia wszystkich zmarłych papież Franciszek odprawił mszę świętą. Byłem tam ze sprzętem fotograficznym i oficjalną akredytacją fotografa wydaną ze przez Stolicę Apostolską. To wielkie wyróżnienie. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które się do niego przyczyniły i pomogły mi w dotarciu do Rzymu na tą uroczystość.  Jestem ogromnie wzruszony, że moja pasja fotografowania, która z czasem przerodziła się w pracę, daje tak piękne owoce. Możliwość fotografowania głowy kościoła katolickiego to z jednej strony ogromne wyróżnienie a z drugiej strony jeszcze większa odpowiedzialność. Papież Franciszek był ode mnie kilkanaście metrów, można powiedzieć, że stałem w pierwszym rzędzie. Nikt mi nie przesłaniał widoku, cały czas dowolnie mogłem robić zdjęcia. Obok mnie stali fotografowie takich agencji jak np.:Reuters czy gazet jak np.: Corriere Della Sierra.

Jasna Góra publikuje zdjęcia mojego autorstwa

Papież Franciszek w trakcie homilii zwrócił uwagę na dwa ważne elementy: nadzieję i smutek. Mówił m.in.

„Poczucie smutku. Cmentarz jest smutny. Przypomina nam naszych bliskich, którzy odeszli, i przypomina nam również o naszej przyszłości, o śmierci. Ale w ten smutek wnosimy kwiaty jako znak nadziei czy wręcz święta. Jednak to święto będzie potem, jeszcze nie teraz. Smutek miesza się z nadzieją. Wszyscy to dziś odczuwamy, podczas tej liturgii. Wspomnienie o naszych bliskich przy ich grobie i nadzieja. Ale czujemy też, że ta nadzieja pomaga nam, bo również i my musimy przejść tę drogę, wszyscy. Wcześniej czy później, w większym czy mniejszym cierpieniu, ale wszyscy. Jednakże z kwiatem nadziei. Z nadzieją silnie zakotwiczoną w innym świecie. Ta kotwica nie zawodzi. Nadzieja zmartwychwstania”.

Biuro prasowe Jasnej Góry opublikowało artykuł dotyczący obecności papieża Franciszka na cmentarzu Flaminio w Rzymie. Znajdują się tam wybrane zdjęcia mojego autorstwa.

Cmentarz Flaminio w północnej dzielnicy podrzymskiej Prima Porta

Czy wiesz, że cmentarz Flaminio to miejsce gdzie dociera siedem linii autobusowych a jego powierzchnia to bagatela 150 hektarów? Więcej o włoskich cmentarzach przeczytasz tutaj.

Zapraszam do galerii  zdjęć.

Burmistrz Rzymu Virginia Raggi.

Na mszy świętej była także obecna nowo wybrana burmistrz Rzymu, Virginia Raggi.

Posted on

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *