Zdjęcia z chrztu świętego – czy warto angażować profesjonalistę?

Chrzest święty to sakrament nawrócenia i oczyszczenia. To również jeden z najważniejszych dni w życiu dla Ciebie jako matki i dla Twojego dziecka. Poprzez obrzęd wkracza ono do wspólnoty kościoła katolickiego.

Zdjęcia z chrztu to także wspaniała pamiątka. Pod warunkiem, że wcześniej o nią zadbasz. Jeśli liczysz na fotografie od wujka bądź kuzyna, to w tym artykule powiem Ci, czy wiążą się z tym obawy i ewentualne, negatywne konsekwencje. Jakie zatem cechy winien mieć dobry fotograf na chrzest i na co powinnaś zwrócić uwagę przy wyborze osoby odpowiedzialnej za zdjęcia na chrzcinach Twojego dziecka?

Sto pytań na godzinę w wykonaniu pięciolatka.

Ulubionym ostatnio zwrotem mojego 5-letniego syna jest pytanie „dlaćego?” (pisownia oryginalnie słyszalna ;-)). Pojawia się praktycznie przy każdej udzielonej mu odpowiedzi. Temat nie ma znaczenia. Może to być na przykład rozmowa o niedzielnym obiedzie:

Syn: Tato, ja chce pizzę bez cebuli, Ty też prawda?
Ja: Piotruś, ja lubię pizzę z cebulą, więc o taką poproszę mamę.
Syn: A dlaćego?

…czasem trudno wymyślić sensowną odpowiedź, po tym jak udzieliłem dwudziestu w przeciągu ostatniej godziny… Jak tu nie kochać… 😉

Mój syn lubi wyjmować z półki swój album ze zdjęciami z chrztu i namawiać mnie do ich wspólnego oglądania. Chętnie mu ulegam. Przy tej okazji, jestem praktycznie pewny, że w trakcie oglądania padnie pytanie w stylu:

Syn: Tata, a dlaćego ten Pan w świecącym ubranku polewa mnie wodą?
Ja: Bo to jest chrzest. Miałeś trzy miesiące wtedy, byliśmy w kościele na mszy świętej i ksiądz udzielił Ci sakramentu chrztu.

A „dlaćego”!?

Zgadnij jakie kolejne pytanie zadaje w tym momencie mój syn… 😉 Odpowiedziałaś: „Dlaćego?”. Masz rację! Przewidziałaś to w 100 procentach. Według mojego malucha, nie ma odpowiedzi, na którą nie może zadać pytania „Dlaćego?”.

Jeśli będziesz mieć pamiątkę z chrzcin dziecka w postaci kilkudziesięciu profesjonalnie wykonanych fotografii i Twoja dorastająca pociecha zada Tobie pytanie „Dlaćego?”, wtedy będziesz przygotowana na piękną odpowiedź. Zdjęcia ubierzesz w słowa i opowiesz maluchowi ciekawą historię z dnia jego chrztu.

Zawodowiec czy amator?

Czy więc powinnaś wynająć profesjonalistę czy poprosić osobę z rodziny o zrobienie zdjęć? Jakie są podstawowe różnice i z czym to się wiąże? Czy proszenie jednego z gości o zrobienie fotografii z chrztu to dobry pomysł?

1. Zaangażowanie osoby z rodziny.

Gdy angażujesz osobę z rodziny jest duża szansa na to, że nie będzie jej na zdjęciach. Przecież jeśli ma je robić, to trudno będzie ją zobaczyć. Gdy zdjęcia z chrztu zlecisz zawodowcowi, wszyscy goście będą na zdjęciach. Szczególnie będzie to widać na pamiątkowej fotografii grupowej.

2. Umiejętność zachowania się w trakcie ceremonii a udana fotografia chrztu.

Poruszanie się po kościele osób, które z doskoku wykonują zdjęcia jest trudne i krępujące. Często boją się one wyjść do chrzcielnicy, robią zdjęcia z ławki, bądź stoją za daleko. Wynika to z braku obycia. Efekt jest taki, że większość ujęć to tzw. zdjęcia pleców.

Profesjonalny fotograf reaguje w najważniejszych momentach obrzędu. Podchodzi do chrzcielnicy wystarczająco blisko, porusza się po kościele nieskrępowanie (ale nie przeszkadza!) i wykonuje ujęcia z różnych miejsc. Dzięki temu większa jest ich różnorodność, a pamiątka jest bardziej zróżnicowana. Na zdjęciach są twarze a nie plecy.

3. Ilość i wybór zdjęć.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że osoba zaangażowana wykona dużo zdjęć z chrztu, gdzie większość będzie bardzo podobna, a Ty po wszystkim będziesz musiała wybierać je. Zajmie Ci to dużo czasu. Najgorsze gdy okaże się, że podoba Ci się tylko kilka z nich.

Dobry fotograf na chrzest wykona 100-150 zdjęć, z czego przekaże Wam około 50-70 udanych i różnorodnych ujęć. Opowiadających cały dzień, od atmosfery w domu, przed mszą świętą, po obrzęd chrztu i pamiątkowe zdjęcia po uroczystości. Wybierze je dla Was i oszczędzi pracy. Zrobi to dobrze i okiem osoby postronnej. Zrobi to profesjonalnie.

4. Sprzęt fotograficzny.

Najważniejsza część udzielania sakramentu chrztu dziecku odbywa się w kościele. Ilość światła zwykle jest tam bardzo mała. To wymaga sprzętu fotograficznego najwyższej klasy. Jasnych obiektywów i dobrego aparatu. W większości świątyń, praktycznie niemożliwym jest uzyskanie wystarczającego naświetlenia fotografii używając amatorskiej cyfrówki. Podstawowe lustrzanki z obiektywami o niskiej jasności również mogą sobie nie poradzić. Zawodowy sprzęt najwyższej klasy profesjonalisty zapewni piękne zdjęcia bez psucia nastroju lampą błyskową.

5. Obróbka zdjęć i ogólne wrażenie artystyczne.

Materiał wykonany nawet najlepszym aparatem wymaga profesjonalnej obróbki. Mało prawdopodobne jest, że osoba z rodziny dysponuje specjalistycznym oprogramowaniem do poprawiania balansu kolorów, ich nasycenia czy ostrości. Zawodowy fotograf przygotuje i przekaże Wam dopracowane zdjęcia z chrztu, oprawione w piękny album, na których będziecie wyglądać wspaniale. Pamiętaj, że na ogólne wrażenie artystyczne, składa się wiele czynników, m.in.: plastyka zdjęć, jednolitość kolorów, jakość wydruku czy klasa albumu.

Podpowiedź: zobacz możliwości oprawy zdjęć w fotoksiążkę lub album passepartout.

Konkluzja – zawodowiec górą we wszystkich aspektach.

Wygląda na to, że we wszystkich punktach, zdecydowanie przeważa osoba profesjonalnego fotografa. Jego doświadczenie zawodowe i przygotowanie w zakresie posiadanego sprzętu pozwala na bardzo dobre wykonanie zlecenia oraz piękną pamiątkę dla Was i dla dziecka.

Subiektywnie ze swojej strony, jako zawodowiec i profesjonalista dodam, że dotychczasowi moi klienci byli bardzo zadowoleni i cieszyli się ze zdjęć wykonanych na najwyższym poziomie. Nie musieli angażować żadnego z zaproszonych gości a koszty finansowe jakie ponieśli były niewspółmiernie niskie do wagi i jakości pamiątki, którą otrzymali.

Galeria zdjęć z chrztu

Zapraszam do przejrzenia galerii wybranych zdjęć z sakramentów chrztu świętego, na których fotografowałem.

Są rzeczy w życiu, których nie możemy odmówić naszym dzieciom. Jedną z nich jest bezcenna Pamiątka Chrztu Świętego na fotografiach.

Masz pytania do tego wpisu w temacie: zdjęcia z chrztu? Możesz napisać komentarz bądź skontaktować się bezpośrednio ze mną przez zakładkę kontaktu.

Spodobał Ci się ten wpis? Oceń go!

[yasr_visitor_votes size=”large”]

Posted on

7 thoughts on “Fotograf na chrzest – 5 cennych porad dlaczego powinnaś go mieć

  1. Witam, dziękuję za komentarz. Fotografie obrabiane są przeze mnie w moim własnym stylu. Co do „jaskrawości” oraz „wyblakłości” proszę pamiętać, że kolory na nieskalibrowanych monitorach mogą być różne i przez to wprowadzać w błąd. Zapraszam do osobistego przejrzenia wydruków z mojej pracy. Wtedy będzie pewność co do zgodności kolorów.
   Pozdrawiam
   Michał Szczepański.

 1. Witam.
  Gdzie była robiona fotoksiążka??
  Pozdrawiam 🙂
  Ps. Wyblakły styl jest piękny mamy takie ślubne foty 🙂

 2. Moge spytac jakim aparatem i jakimi objektywami fotografujesz w kosciele ? Czy uzywasz lampy blyskowej ? Jezeli bez , to przy jakim ISO. Pozdrawiam .

  1. Pracuje na aparatach pełnoklatkowych i używam obiektywów stało ogniskowych o świetle F/1.4, F/1.8. W kościele nie używam lampy błyskowej praktycznie nigdy. ISO jest różne, zależne od jasności kościoła od 800 do 3200. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *