logo

Fotograf na chrzest – 5 cennych porad dlaczego powinnaś go mieć

Zdjęcia z chrztu dziecko w trakcie sakramentu

Zdjęcia z chrztu świętego – czy warto angażować profesjonalistę?

Chrzest święty to sakrament nawrócenia i oczyszczenia. To również jeden z najważniejszych dni w życiu dla Ciebie jako matki i dla Twojego dziecka. Poprzez obrzęd wkracza ono do wspólnoty kościoła katolickiego.

Zdjęcia z chrztu to także wspaniała pamiątka. Pod warunkiem, że wcześniej o nią zadbasz. Jeśli liczysz na fotografie od wujka bądź kuzyna, to w tym artykule powiem Ci, czy wiążą się z tym obawy i ewentualne, negatywne konsekwencje. Jakie zatem cechy winien mieć dobry fotograf na chrzest i na co powinnaś zwrócić uwagę przy wyborze osoby odpowiedzialnej za zdjęcia na chrzcinach Twojego dziecka?

Sto pytań na godzinę w wykonaniu pięciolatka.

Ulubionym ostatnio zwrotem mojego 5-letniego syna jest pytanie „dlaćego?” (pisownia oryginalnie słyszalna ;-)). Pojawia się praktycznie przy każdej udzielonej mu odpowiedzi. Temat nie ma znaczenia. Może to być na przykład rozmowa o niedzielnym obiedzie:

Syn: Tato, ja chce pizzę bez cebuli, Ty też prawda?
Ja: Piotruś, ja lubię pizzę z cebulą, więc o taką poproszę mamę.
Syn: A dlaćego?

…czasem trudno wymyślić sensowną odpowiedź, po tym jak udzieliłem dwudziestu w przeciągu ostatniej godziny… Jak tu nie kochać… 😉

Mój syn lubi wyjmować z półki swój album ze zdjęciami z chrztu i namawiać mnie do ich wspólnego oglądania. Chętnie mu ulegam. Przy tej okazji, jestem praktycznie pewny, że w trakcie oglądania padnie pytanie w stylu:

Syn: Tata, a dlaćego ten Pan w świecącym ubranku polewa mnie wodą?
Ja: Bo to jest chrzest. Miałeś trzy miesiące wtedy, byliśmy w kościele na mszy świętej i ksiądz udzielił Ci sakramentu chrztu.

A „dlaćego”!?

Zgadnij jakie kolejne pytanie zadaje w tym momencie mój syn… 😉 Odpowiedziałaś: „Dlaćego?”. Masz rację! Przewidziałaś to w 100 procentach. Według mojego malucha, nie ma odpowiedzi, na którą nie może zadać pytania „Dlaćego?”.

Jeśli będziesz mieć pamiątkę z chrzcin dziecka w postaci kilkudziesięciu profesjonalnie wykonanych fotografii i Twoja dorastająca pociecha zada Tobie pytanie „Dlaćego?”, wtedy będziesz przygotowana na piękną odpowiedź. Zdjęcia ubierzesz w słowa i opowiesz maluchowi ciekawą historię z dnia jego chrztu.

Zawodowiec czy amator?

Czy więc powinnaś wynająć profesjonalistę czy poprosić osobę z rodziny o zrobienie zdjęć? Jakie są podstawowe różnice i z czym to się wiąże? Czy proszenie jednego z gości o zrobienie fotografii z chrztu to dobry pomysł?

1. Zaangażowanie osoby z rodziny.

Gdy angażujesz osobę z rodziny jest duża szansa na to, że nie będzie jej na zdjęciach. Przecież jeśli ma je robić, to trudno będzie ją zobaczyć. Gdy zdjęcia z chrztu zlecisz zawodowcowi, wszyscy goście będą na zdjęciach. Szczególnie będzie to widać na pamiątkowej fotografii grupowej.

2. Umiejętność zachowania się w trakcie ceremonii a udana fotografia chrztu.

Poruszanie się po kościele osób, które z doskoku wykonują zdjęcia jest trudne i krępujące. Często boją się one wyjść do chrzcielnicy, robią zdjęcia z ławki, bądź stoją za daleko. Wynika to z braku obycia. Efekt jest taki, że większość ujęć to tzw. zdjęcia pleców.

Profesjonalny fotograf reaguje w najważniejszych momentach obrzędu. Podchodzi do chrzcielnicy wystarczająco blisko, porusza się po kościele nieskrępowanie (ale nie przeszkadza!) i wykonuje ujęcia z różnych miejsc. Dzięki temu większa jest ich różnorodność, a pamiątka jest bardziej zróżnicowana. Na zdjęciach są twarze a nie plecy.

3. Ilość i wybór zdjęć.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że osoba zaangażowana wykona dużo zdjęć z chrztu, gdzie większość będzie bardzo podobna, a Ty po wszystkim będziesz musiała wybierać je. Zajmie Ci to dużo czasu. Najgorsze gdy okaże się, że podoba Ci się tylko kilka z nich.

Dobry fotograf na chrzest wykona 100-150 zdjęć, z czego przekaże Wam około 50-70 udanych i różnorodnych ujęć. Opowiadających cały dzień, od atmosfery w domu, przed mszą świętą, po obrzęd chrztu i pamiątkowe zdjęcia po uroczystości. Wybierze je dla Was i oszczędzi pracy. Zrobi to dobrze i okiem osoby postronnej. Zrobi to profesjonalnie.

4. Sprzęt fotograficzny.

Najważniejsza część udzielania sakramentu chrztu dziecku odbywa się w kościele. Ilość światła zwykle jest tam bardzo mała. To wymaga sprzętu fotograficznego najwyższej klasy. Jasnych obiektywów i dobrego aparatu. W większości świątyń, praktycznie niemożliwym jest uzyskanie wystarczającego naświetlenia fotografii używając amatorskiej cyfrówki. Podstawowe lustrzanki z obiektywami o niskiej jasności również mogą sobie nie poradzić. Zawodowy sprzęt najwyższej klasy profesjonalisty zapewni piękne zdjęcia bez psucia nastroju lampą błyskową.

5. Obróbka zdjęć i ogólne wrażenie artystyczne.

Materiał wykonany nawet najlepszym aparatem wymaga profesjonalnej obróbki. Mało prawdopodobne jest, że osoba z rodziny dysponuje specjalistycznym oprogramowaniem do poprawiania balansu kolorów, ich nasycenia czy ostrości. Zawodowy fotograf przygotuje i przekaże Wam dopracowane zdjęcia z chrztu, oprawione w piękny album, na których będziecie wyglądać wspaniale. Pamiętaj, że na ogólne wrażenie artystyczne, składa się wiele czynników, m.in.: plastyka zdjęć, jednolitość kolorów, jakość wydruku czy klasa albumu.

Podpowiedź: zobacz możliwości oprawy zdjęć w fotoksiążkę lub album passepartout.

Konkluzja – zawodowiec górą we wszystkich aspektach.

Wygląda na to, że we wszystkich punktach, zdecydowanie przeważa osoba profesjonalnego fotografa. Jego doświadczenie zawodowe i przygotowanie w zakresie posiadanego sprzętu pozwala na bardzo dobre wykonanie zlecenia oraz piękną pamiątkę dla Was i dla dziecka.

Subiektywnie ze swojej strony, jako zawodowiec i profesjonalista dodam, że dotychczasowi moi klienci byli bardzo zadowoleni i cieszyli się ze zdjęć wykonanych na najwyższym poziomie. Nie musieli angażować żadnego z zaproszonych gości a koszty finansowe jakie ponieśli były niewspółmiernie niskie do wagi i jakości pamiątki, którą otrzymali.

Galeria zdjęć z chrztu

Zapraszam do przejrzenia galerii wybranych zdjęć z sakramentów chrztu świętego, na których fotografowałem.

Są rzeczy w życiu, których nie możemy odmówić naszym dzieciom. Jedną z nich jest bezcenna Pamiątka Chrztu Świętego na fotografiach.

Masz pytania do tego wpisu w temacie: zdjęcia z chrztu? Możesz napisać komentarz bądź skontaktować się bezpośrednio ze mną przez zakładkę kontaktu.

Spodobał Ci się ten wpis? Oceń go!

[yasr_visitor_votes size=”large”]

5 thoughts on Fotograf na chrzest – 5 cennych porad dlaczego powinnaś go mieć

  • Witam, dziękuję za komentarz. Fotografie obrabiane są przeze mnie w moim własnym stylu. Co do „jaskrawości” oraz „wyblakłości” proszę pamiętać, że kolory na nieskalibrowanych monitorach mogą być różne i przez to wprowadzać w błąd. Zapraszam do osobistego przejrzenia wydruków z mojej pracy. Wtedy będzie pewność co do zgodności kolorów.
   Pozdrawiam
   Michał Szczepański.

 1. Witam.
  Gdzie była robiona fotoksiążka??
  Pozdrawiam 🙂
  Ps. Wyblakły styl jest piękny mamy takie ślubne foty 🙂

 2. Moge spytac jakim aparatem i jakimi objektywami fotografujesz w kosciele ? Czy uzywasz lampy blyskowej ? Jezeli bez , to przy jakim ISO. Pozdrawiam .

  • Pracuje na aparatach pełnoklatkowych i używam obiektywów stało ogniskowych o świetle F/1.4, F/1.8. W kościele nie używam lampy błyskowej praktycznie nigdy. ISO jest różne, zależne od jasności kościoła od 800 do 3200. Pozdrawiam.

Leave a comment

Messenger icon