FAQ
Zdjęcie wprowadzające do faq
Opublikowane: 23/06/2020

FAQ

Czyli odpowiedzi na pytania, które zadajecie najczęściej.

 

Dlaczego ja mam fotografować Wasz ślub?
Jedyna rzecz przewidywalna to coś nieoczekiwanego… Wielkim szczęściem jest robić to co się kocha a ja jestem zaszczycony, że mam wokół siebie ludzi, którzy mi ufają i wierzą w moją wizję. Wizję bycia z nimi, ich rodzinami i ich przyjaciółmi w dniu, gdy zostają małżeństwem.

Gdzie mieszkasz, czy masz swoje biuro?

Mieszkam w miejscowości Baranów leżącej blisko Kępna (woj. Wielkopolskie) i tam też mam swoje biuro. Zobacz mapę gdzie jestem.

Czy można się z tobą spotkać?

Oczywiście! Na spotkaniu się poznamy i porozmawiamy o Waszym ślubie! Zachęcam do tego gorąco!

Czy obsługujesz śluby poza miejscem zamieszkania?

Tak, pracuję na terenie całej Polski.
Najczęściej obsługuję wesela w moich okolicach czyli Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Wrocław, Opole czy Łódź, zdarzają mi się dalsze wyjazdy.

Czy fotografujesz tylko śluby?

Śluby przeważają w mojej pracy fotografa ale to nie wszystko czym się zajmuję, obsługuję również  sesje rodzinne, narzeczeńskie oraz chrzciny. Wykonuję także zlecenia fotograficzne dla firm.

.Jak długo robisz zdjęcia? Na ilu ślubach już pracowałeś?

Fotografią ślubną zawodowo zajmuję się od 2007 roku. Do tej pory obsłużyłem ponad 200 uroczystości.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

W 2019 roku zmieniłem lustrzanki Canona na pełnoklatkowe bezlusterkowce Sony (seria A7) z optyką Zeiss i to była bardzo dobra zmiana. Jeszcze więcej świetnych zdjęć!

Co jeśli zepsuje Ci się aparat? Masz zapasowy?

Tak. W trakcie uroczystości mam trzy aparaty, używam ich zamiennie, jestem przygotowany.

Czy pozwalasz innym osobom fotografować podczas swojej pracy?

Jasne, goście weselni mogą używać swojego sprzętu, nie przeszkadza mi to. Często zamieniamy dwa, trzy zdania i nie przeszkadzamy sobie nawzajem.

Czy nagrywasz wideo? Montujesz teledyski?

Jestem fotografem i skupiam się na fotografii. Wideo zostawiam specjalistom od wideo, jednak gdy nie ma operatora wideo na Waszym weselu, nagrywam 2-3 filmiki po kilka minut z sali weselnej.

Jak opiszesz swój styl?

Najważniejsza jest dla mnie budowa reportażu jako całości. Oddanie tego dnia w pełni, od przygotowań do oczepin. Tworzę reportaż globalnie. Oczywiście świetne ujęcia też są! Jedno drugiego nie wyklucza.

Jakiego rodzaju zdjęć możemy się spodziewać z naszego wesela?

Naturalnych, niepozowanych i zaskakujących. Możecie się spodziewać tego, że po obejrzeniu całego reportażu będziecie usatysfakcjonowani i radośni.

Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin u Ciebie? Jak to wygląda w praktyce?

Czasem zdarza się tak, że mam wolną sobotę jeszcze w tym samym roku, a czasem tak, że dwa lata do przodu termin jest już zarezerwowany. Piszcie, pytajcie i rezerwujcie jak najszybciej. Bukuję maksymalnie na dwa sezony do przodu.

Czy wszystkie fotografie jakie otrzymamy są obrobione?

Tak. Wszystkie zdjęcia otrzymacie obrobione. Zachowuję swój styl, zarówno w kadrze jak i w obróbce. Mój styl fotografowania łączy się ze stylem obróbki, a ujednolicenie całego reportażu jest bardzo ważne.

Czy możemy powiedzieć ci jakie chcemy mieć ujęcia z wesela, reportażu?

Oczywiście. Wszelkie sugestie chętnie wezmę pod uwagę.

Czy możesz zostać dłużej na weselu?

Pracuję do oczepin włącznie. Goście też chcą mieć trochę wolności w zabawie 🙂 Czasem zdarzają się sytuacje, w których tort weselny wjeżdża na salę po oczepinach, wtedy rzecz jasna zostaję dłużej, żeby sfotografować ten moment.

Czy możemy dostać jeszcze więcej zdjęć niż proponujesz?

Tak. Gdy jest dwóch fotografów i duże wesele (powyżej 120-150 osób) zdjęć będzie więcej.

Czy musimy płacić za zdjęcia przed ślubem?

Nie. Rozliczamy się po ślubie, w momencie gdy obrobię zdjęcia.

Jak wygląda płatność końcowa za zdjęcia?

Gdy fotografie są gotowe kontaktuję się z Wami. Po zaksięgowaniu płatności przekazuję link do pobrania zdjęć w dużych rozdzielczościach.

Co w przypadku jeśli ślub zostanie odwołany? Otrzymam zwrot zaliczki?

Podpisując umowę, rezerwujecie konkretny termin. Gdy inni klienci pytają o niego, ja informuję ich, że jestem już niedostępny, wpłacając zadatek do zawartej umowy potwierdzacie tym Waszą chęć mojego angażu i co za tym idzie blokady terminu. W momencie, gdy ślub zostaje odwołany z przyczyn ode mnie niezależnych zadatek przepada. Wysokość zadatku jest dość niska, około 10% wartości umowy.

Czy możemy dostać wcześniej wzór umowy do przejrzenia?

Tak, wysyłam na mail.

Czy możemy umowę zmienić i doprecyzować zgodnie z naszymi sugestiami?

Oczywiście, wspólnie możemy to zrobić.

Czy możemy liczyć na zmianę ceny gdy ślub jest w inny dzień niż w sobotę?

Tak! Śluby odbywające się w tygodniu wyceniam inaczej.

Czy jest możliwość porozmawiania z twoimi klientami, żeby zdobyć referencje?

Oczywiście! Referencje znajdziecie na mapach google oraz na Facebooku.

Czy możemy dostać zdjęcia czarno-białe?

Żyjemy w kolorowym świecie, mamy różne kolory włosów czy skóry. Lubię zdjęcia kolorowe, zdaję sobie też sprawę, że niektóre klatki w odcieniach szarości wyglądają fascynująco, dlatego dodaję komplet zdjęć czarno-białych w zestawie. Dzięki temu, zawsze macie dostęp do obu wersji dla każdego zdjęcia.

Czy możemy zastrzec aby nasze zdjęcia nie pojawiały się na Twojej stronie internetowej? Bądź wybrać te, na których publikację się zgadzamy?

Tak. Szanuję wolę moich klientów i gdy nie życzycie sobie publikacji fotografii, nie robię tego. Możecie też wybrać fotografie, na których publikację się zgadzacie. Wszystkie zgody bądź zakazy możecie cofnąć w dowolnym czasie.

Jak długo będziemy czekać na wszystkie zdjęcia?

Komplet reportażowy mam gotowy zazwyczaj do dwóch tygodni od wesela, w szczytowym momencie sezonu (lipiec, sierpień, wrzesień) do trzech tygodni. Pamiętajcie jednak, że prywatną galerię z 10 zdjęciami wysyłam już w 4 dni po weselu.

W jaki sposób przekazujesz zdjęcia? 

Pliki umieszczam na dysku zdalnym w chmurze, przesyłam Wam unikalny link, dzięki któremu możecie je pobrać. Na Wasze życzenie przekazuję również zdjęcia na pendrivie.

Czy zdjęcia są dobrej jakości? Czy mają znaki wodne?

Fotografie przekazuję w formie plików JPG. Mają wysoką rozdzielczość (ponad 20MP) i świetną jakość. Są duże i można je wykorzystywać dowolnie, nawet zamawiać duże wydruki w rozmiarach 100×70 cm i większych. Zdjęcia nie mają żadnych znaków wodnych. To są Wasze zdjęcia i nie mam powodu ich oznaczać.

Plener ślubny. Kiedy powinniśmy ustalić szczegóły i datę?

Dla dobrego pleneru kluczowe znaczenie ma pogoda, dlatego zalecam poczekać do czasu po ślubie i wtedy, na planować.

Jak wygląda proces tworzenia albumu? Czy możemy sami wybrać zdjęcia jakie chcemy?

Projekt albumu jest po mojej stronie.  Nie pracuję na schematach dlatego każdy album jest inny. Projekt przesyłam Wam, sprawdzacie go i jeśli chcecie możecie wprowadzić poprawki wymieniając zdjęcia czy zmieniając ich ustawienie. Gdy zaakceptujemy projekt, wysyłam go do druku.

Albumy dla rodziców mają mniejszy rozmiar (20x30cm). Z założenia umieszczam jedno zdjęcie na jednej stronie (albo dwa pionowe). Zdjęcia do albumów dla rodziców wybieracie Wy, bo Wy znacie ludzi, relacje, upodobania. Każdy album dla rodziców może być inny.

Czy możemy zobaczyć przykładowe albumy?

Tak, na spotkaniu przed weselnym, a gdy załatwiamy formalności zdalnie to zabieram albumy na sesję plenerową.

Czy rodzaj albumu powinniśmy wybrać jeszcze przed weselem?

Nie ma takiej konieczności. Zdaję sobie sprawę z natłoku spraw przy organizacji wesela, dlatego spokojnie możemy to zrobić po weselu.

Jak długo będziemy czekać na album?

Projekt to około dwóch tygodni, następnie nasze konsultacje w zależności od ilości zmian i częstotliwości odpisywania 1-2 tygodnie. Po wysłaniu do druku, czekamy na album około 2 tygodnie.

Jak pracujesz w dniu ślubu? Czy jesteś cały dzień? O której przyjedziesz?

To jak długo będę z Wami i o której zacznę zależy od Was. Zazwyczaj zaczynam od makijażu Panny Młodej a kończę po oczepinach. Załóżmy przykładowy scenariusz i rozpiszmy plan dnia, który najczęściej się pojawia:

09:00-10:00 – zdjęcia w trakcie makijażu Panny Młodej

10:30-11:30 – przygotowania u Pana Młodego

12:00-13:30 – przygotowania u Pani Młodej,

13:30-14:30 – przyjazd Pana Młodego do Pani Młodej, błogosławieństwo rodziców, wspólne zdjęcia.

15:00-16:00 – ceremonia zaślubin

16:00-17:00 – życzenia i przejazd na salę weselną

17:00-01:00 – wesele!

Jak widzicie w powyższym przykładzie jestem z Wami łącznie 16 godzin. Oczywiście rozkład godzin może się różnić choćby na czasy przejazdu między domami czy zaplanowanej godziny ślubu albo gdy planujecie wspólne przygotowania w hotelu.  Powyższy plan jest najczęściej spotykanym i daje dobry obraz dnia pracy fotografa.

TO TEŻ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarzy