Papież Franciszek na cmentarzu Flaminio w Rzymie
Papież Franciszek Flaminio 2016
Opublikowane: 03/11/2016

Papież Franciszek na cmentarzu Flaminio

Dnia 2 listopada 2016 roku, w dzień wspomnienia wszystkich zmarłych papież Franciszek odprawił mszę świętą. Byłem tam ze sprzętem fotograficznym i oficjalną akredytacją fotografa wydaną ze przez Stolicę Apostolską. To wielkie wyróżnienie. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które się do niego przyczyniły i pomogły mi w dotarciu do Rzymu na tą uroczystość.  Jestem ogromnie wzruszony, że moja pasja fotografowania, która z czasem przerodziła się w pracę, daje tak piękne owoce. Możliwość fotografowania głowy kościoła katolickiego to z jednej strony ogromne wyróżnienie a z drugiej strony jeszcze większa odpowiedzialność. Papież Franciszek był ode mnie kilkanaście metrów, można powiedzieć, że stałem w pierwszym rzędzie. Nikt mi nie przesłaniał widoku, cały czas dowolnie mogłem robić zdjęcia. Obok mnie stali fotografowie takich agencji jak np.:Reuters czy gazet jak np.: Corriere Della Sierra.

Jasna Góra publikuje zdjęcia mojego autorstwa

Papież Franciszek w trakcie homilii zwrócił uwagę na dwa ważne elementy: nadzieję i smutek. Mówił m.in.

„Poczucie smutku. Cmentarz jest smutny. Przypomina nam naszych bliskich, którzy odeszli, i przypomina nam również o naszej przyszłości, o śmierci. Ale w ten smutek wnosimy kwiaty jako znak nadziei czy wręcz święta. Jednak to święto będzie potem, jeszcze nie teraz. Smutek miesza się z nadzieją. Wszyscy to dziś odczuwamy, podczas tej liturgii. Wspomnienie o naszych bliskich przy ich grobie i nadzieja. Ale czujemy też, że ta nadzieja pomaga nam, bo również i my musimy przejść tę drogę, wszyscy. Wcześniej czy później, w większym czy mniejszym cierpieniu, ale wszyscy. Jednakże z kwiatem nadziei. Z nadzieją silnie zakotwiczoną w innym świecie. Ta kotwica nie zawodzi. Nadzieja zmartwychwstania”.

Biuro prasowe Jasnej Góry opublikowało artykuł dotyczący obecności papieża Franciszka na cmentarzu Flaminio w Rzymie. Znajdują się tam wybrane zdjęcia mojego autorstwa.

Cmentarz Flaminio w północnej dzielnicy podrzymskiej Prima Porta

Czy wiesz, że cmentarz Flaminio to miejsce gdzie dociera siedem linii autobusowych a jego powierzchnia to bagatela 150 hektarów? Więcej o włoskich cmentarzach przeczytasz tutaj.

Zapraszam do galerii  zdjęć.

Burmistrz Rzymu Virginia Raggi.

Na mszy świętej była także obecna nowo wybrana burmistrz Rzymu, Virginia Raggi.

TO TEŻ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *