Fotograf na chrzest – 5 cennych porad dlaczego powinniście go mieć
Zdjęcia z chrztu świętego moment polewania wodą święconą
Opublikowane: 12/01/2022

Zdjęcia z chrztu świętego – czy warto angażować profesjonalnego fotografa w 2022 roku?

Chrzest święty to sakrament nawrócenia i oczyszczenia. To również jeden z najważniejszych dni w życiu dla Was jako rodziców i dla Waszego dziecka. Zdjęcia z chrztu to wspaniała pamiątka, poprzez obrzęd dziecko wkracza do wspólnoty kościoła katolickiego.

Fotograf na chrzest - sakrament w kościele

Profesjonalne zdjęcia z chrztu

Zdjęcia z chrztu świętego budują wspomnienia. Pod warunkiem, że wcześniej zadbacie o fotografa. Jeśli liczycie na fotografie od wujka bądź kuzyna, to w tym artykule powiem Wam, czy wiążą się z tym obawy i ewentualne, negatywne konsekwencje.

Jakie zatem cechy winien mieć dobry fotograf na chrzest i na co powinniście zwrócić uwagę przy wyborze osoby odpowiedzialnej za zdjęcia Waszego dziecka?

Ojciec trzyma dziecko na mszy świętej

Sto pytań na godzinę w wykonaniu pięciolatka.

Ulubionym zwrotem mojego (wtedy) 5-letniego syna (update 2022: dziś już 11 latka!) było pytanie „dlaćego?” (pisownia oryginalnie słyszalna ;-). Pojawia się praktycznie przy każdej udzielonej mu odpowiedzi. Temat nie ma znaczenia. Może to być na przykład rozmowa o niedzielnym obiedzie:

Syn: Tato, ja chce pizzę bez cebuli, Ty też prawda?
Ja: Synku, ja lubię pizzę z cebulą, więc o taką poproszę mamę.
Syn: A dlaćego?

…czasem trudno wymyślić sensowną odpowiedź, po tym jak udzieliłem dwudziestu w przeciągu ostatniej godziny… Jak tu nie kochać…!

Profesjonalne zdjęcia z chrztu. Świeca chrzcielna

Album z fotografiami

Mój syn lubi wyjmować z półki swój album ze zdjęciami z chrztu i namawiać mnie do ich wspólnego oglądania. Chętnie mu ulegam. Przy tej okazji, jestem praktycznie pewny, że w trakcie oglądania padnie pytanie w stylu:

Syn: Tata, a dlaćego ten Pan w świecącym ubranku polewa mnie wodą?
Ja: Bo to jest chrzest. Miałeś trzy miesiące wtedy, byliśmy w kościele na mszy świętej i ksiądz udzielił Ci sakramentu chrztu.

A “dlaćego”!?

Zgadnij jakie kolejne pytanie zadaje w tym momencie mój syn… 😉 Odpowiedziałaś: „Dlaćego?”. Masz rację! Przewidziałaś to w 100 procentach. Według mojego malucha, nie ma odpowiedzi, na którą nie może zadać pytania „Dlaćego?”.
Zdjęcia z chrztu. Ubieranie dziecka do chrztu przez rodziców.
Jeśli będziecie mieć pamiątkę z chrzcin dziecka w postaci kilkudziesięciu profesjonalnie wykonanych fotografii i Wasza dorastająca pociecha zada Tobie pytanie „Dlaćego?”, wtedy będziesz przygotowana na piękną odpowiedź. Zdjęcia ubierzesz w słowa i opowiesz maluchowi ciekawą historię z dnia jego chrztu.

Profesjonalny fotograf czy amator?

Czy więc powinniście wynająć profesjonalnego fotografa na chrzest święty czy poprosić osobę z rodziny o zrobienie zdjęć?

Jakie są podstawowe różnice i z czym to się wiąże?

Czy proszenie jednego z gości o zrobienie fotografii z chrztu to dobry pomysł?

1. Zaangażowanie osoby z rodziny.

Gdy angażujesz osobę z rodziny jest duża szansa na to, że nie będzie jej na zdjęciach. Przecież jeśli ma je robić, to trudno będzie ją zobaczyć. Gdy zdjęcia z chrztu zlecicie profesjonaliście, wszyscy goście będą na zdjęciach. Szczególnie będzie to widać na pamiątkowej fotografii grupowej.

Babeczki przygotowane na przyjęcie chrzcielne

2. Umiejętność zachowania się w trakcie ceremonii a udane zdjęcia z chrztu.

Poruszanie się po kościele osób, które z doskoku wykonują zdjęcia jest trudne i krępujące. Często boją się one wyjść do chrzcielnicy, robią zdjęcia z ławki, bądź stoją za daleko. Wynika to z braku obycia. Efekt jest taki, że większość ujęć to tzw. zdjęcia pleców.

Profesjonalny fotograf reaguje w najważniejszych momentach obrzędu. Podchodzi do chrzcielnicy wystarczająco blisko, porusza się po kościele nieskrępowanie (ale nie przeszkadza!) i wykonuje ujęcia z różnych miejsc. Robi profesjonalne zdjęcia z chrztu świętego.

Dzięki temu większa jest ich różnorodność, a pamiątka jest bardziej zróżnicowana. Na zdjęciach są twarze a nie plecy.

Nowo ochrzczony w białej szacie zdjęcia z chrztu

3. Ilość i wybór zdjęć.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że osoba zaangażowana wykona dużo zdjęć z chrztu, gdzie większość będzie bardzo podobna, a Wy po wszystkim będziecie musieli je przebierać.

Zajmie Wam to dużo czasu. Najgorsze gdy okaże się, że podoba Wam się tylko kilka z nich.

Dobry fotograf wykona 200-250 zdjęć, z czego przekaże Wam około 50-70 udanych i różnorodnych ujęć. Opowiadających cały dzień, od atmosfery w domu przed mszą świętą, po obrzęd chrztu i pamiątkowe zdjęcia po uroczystości. Wybierze je dla Was i oszczędzi pracy.

Zrobi to dobrze i okiem osoby postronnej. Zrobi to profesjonalnie.

Stópka dziecka przed chrztem świętym

4. Sprzęt fotograficzny.

Sakramentu chrztu odbywa się w kościele. Ilość światła zwykle jest tam bardzo mała. To wymaga sprzętu fotograficznego najwyższej klasy. Jasnych obiektywów i dobrego aparatu.

W większości świątyń, praktycznie niemożliwym jest uzyskanie wystarczającego naświetlenia fotografii używając amatorskiej cyfrówki lub telefonu. Podstawowe lustrzanki z obiektywami o niskiej jasności również mogą sobie nie poradzić.

Zawodowy sprzęt najwyższej klasy profesjonalisty zapewni piękne zdjęcia bez psucia nastroju lampą błyskową. Zdjęcia z chrztu będą czyste i nieporuszone.

Zdjęcia z chrztu. Ojciec błogosławi dziecko.

5. Obróbka zdjęć i ogólne wrażenie artystyczne.

Materiał wykonany nawet najlepszym aparatem wymaga profesjonalnej obróbki. Mało prawdopodobne jest, że osoba z rodziny dysponuje specjalistycznym oprogramowaniem do poprawiania balansu kolorów, ich nasycenia czy ostrości.

Zawodowy fotograf przygotuje i przekaże Wam dopracowane zdjęcia z chrztu, oprawione w piękny album, na których będziecie wyglądać wspaniale. Pamiętaj, że na ogólne wrażenie artystyczne, składa się wiele czynników, m.in.: plastyka zdjęć, jednolitość kolorów, jakość wydruku czy klasa albumu.

Podpowiedź: zobacz możliwości oprawy zdjęć w fotoksiążkę lub dreambooka.

Konkluzja – profesjonalista górą we wszystkich aspektach.

Wygląda na to, że we wszystkich punktach, zdecydowanie przeważa osoba profesjonalnego fotografa. Jego doświadczenie zawodowe i przygotowanie w zakresie posiadanego sprzętu pozwala na bardzo dobre wykonanie zlecenia oraz piękną pamiątkę dla Was i dla dziecka.

Subiektywnie ze swojej strony, jako zawodowiec i profesjonalista dodam, że dotychczasowi moi klienci byli bardzo zadowoleni i cieszyli się ze zdjęć wykonanych na najwyższym poziomie.

Nie musieli angażować żadnego z zaproszonych gości a koszty finansowe jakie ponieśli były niewspółmiernie niskie do wagi i jakości pamiątki, którą otrzymali.

Ile kosztuje profesjonalny fotograf?

Uśredniając ceny w 2022 roku, koszt obsługi fotografa na chrzcinach Waszego ukochanego dziecka oscyluje w granicach kwoty za 2-3 osoby zaproszone na chrzcielny obiad (500-700 zł)

To bardzo mało gdy popatrzymy na wartość zdjęć jakie otrzymacie.

Galeria zdjęć z chrztu

Zapraszam do przejrzenia galerii zdjęć z wybranych sakramentów chrztu świętego, na których fotografowałem.

Są rzeczy w życiu, których nie możemy odmówić naszym dzieciom. Jedną z nich jest bezcenna Pamiątka Chrztu Świętego na fotografiach.

Masz pytania do tego wpisu w temacie: zdjęcia z chrztu? Możesz napisać komentarz bądź skontaktować się bezpośrednio ze mną przez zakładkę kontaktu.

TO TEŻ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ

7 komentarzy

 1. Justyna

  Witam.
  Gdzie była robiona fotoksiążka??
  Pozdrawiam 🙂
  Ps. Wyblakły styl jest piękny mamy takie ślubne foty 🙂

  Odpowiedz
 2. Jerzy Pruski

  Moge spytac jakim aparatem i jakimi objektywami fotografujesz w kosciele ? Czy uzywasz lampy blyskowej ? Jezeli bez , to przy jakim ISO. Pozdrawiam .

  Odpowiedz
  • Michał Szczepański

   Pracuje na aparatach pełnoklatkowych i używam obiektywów stało ogniskowych o świetle F/1.4, F/1.8. W kościele nie używam lampy błyskowej praktycznie nigdy. ISO jest różne, zależne od jasności kościoła od 800 do 3200. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 3. Wojciech Balczewski

  fajny reportaż, będzie pamiątka jak dziecko podrośnie

  Odpowiedz
 4. Fotograf Chrzest Saska Kępa

  Oczywiście, że zatrudnienie profesjonalnego fotografa chrzest przynosi same korzyści. Jesteśmy za tym by edukować naszych przyszłych klientów w tym zakresie. Pozdrawiamy 😉

  Odpowiedz
 5. Wojciech Grzegorczyk

  Super! Chrzest to fajna opcja dla fotografa ślubnego pomiędzy sezonami!

  Odpowiedz
 6. bePhoto - Fotografia ślubna

  Sympatyczny reportaż. Jesteśmy również zdania, że zatrudnienie profesjonalnego fotografa to bardzo dobry pomysł, oczywiście jeśli
  tylko klienci chcą, by na fotografiach były zatrzymane same najlepsze momenty i emocje.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *