12 pytań do fotografa ślubnego
Pytania Pary Młodej do fotografa ślubnego
Opublikowane: 10/04/2022

Pytania do fotografa ślubnego – 12 najważniejszych jakie powinniście zadać.

Pytania do fotografa ślubnego. Gdy przejrzeliście już wszystkich fotografów spośród setek ofert dostępnych w internecie, czas spotkać się osobiście lub online z wybranymi 2-3 i wybrać najlepszego. Przecież to osoba, która będzie cały dzień Waszej super ważnej uroczystości obok Was. To przy niej macie czuć się komfortowo i naturalnie. Jest kilka pytań, które pomogą Wam wybrać tego najlepszego. Na co zwrócić uwagę i o co zapytać? Jakie powinniście zadać pytania do fotografa ślubnego?

Pytania do fotografa ślubnego

1. Jak długo fotografujesz i czy są to tylko śluby?

Fotograf ślubny to osoba, którą warto poznać. Na początek spotkania zapytajcie ją o doświadczenie zawodowe. Jak długo fotografuje śluby? Czy fotografia ślubna to Jego jedyne zajęcie? Czy ma referencje od klientów i czy może je Wam przedstawić.
Jeśli fotografuje wesela od kilku lat, zapewne ma duże doświadczenie w tym obszarze. Wie jakie sytuacje, mogą się zdarzyć. Przewiduje. Potrafi rozmawiać i zachęcać gości do swobodnego zachowania przed obiektywem aparatu.

2. Dlaczego właśnie Ty? Zaprezentuj się!

Poproście na spotkaniu kandydata na Waszego fotografa ślubnego żeby opowiedział Wam swoimi słowami, dlaczego to właśnie Jego macie wybrać? Co charakteryzuje Jego twórczość? Czym się kieruje? Co ma wyjątkowego do zaoferowania? Czym się wyróżnia?

3. Czy możemy powiedzieć jakie zdjęcia najbardziej nam się podobają? I czy możesz je nam zrobić?

Jeśli rozmawiacie z konkretnym fotografem, to prawdopodobnie spodobał Wam się jego styl i niepowtarzalny charakter. Wymaganie od niego całkowitej zmiany stylu wykonywania zdjęć byłoby niestosowne i mało efektywne.
Jednak, z punktu widzenia fotografa, powiem tak: warto aby fotograf ślubny poznał Wasze preferencje. Dlatego każda wskazówka, mówiąca o tym co Wam się podoba będzie pomocna i przyczyni się do tego, że rezultat pracy będzie lepszy. Im lepiej fotograf ślubny pozna Wasze oczekiwania, tym lepiej będę mógł im sprostać.

4. Kiedy sesja plenerowa?

Sesja plenerowa może być wykonana w dzień wesela lub innego dnia. Zaletą wykonywania jej innego dnia jest brak presji czasu. Nie macie też tylu nerwów i co ważniejsze nie tracicie cennego czasu w dzień Waszego wesela. Zapoznajcie się z artykułem: Sesja ślubna w plenerze – a dowiecie się jakie są zalety sesji w dzień ślubu lub innego dnia.

Ciekawostka:
Zastanawialiście się nad wyjazdem z Waszym fotografem ślubnym za granicę? To ciekawa alternatywa. Zobacz sesję ślubną w Pradze, którą zrealizowałem w 2017 roku.

5. Jakim sprzętem fotografujesz?

Używany przez fotografa sprzęt w trakcie pracy, ma bardzo duże znaczenie w końcowym efekcie jakim są zdjęcia. Oczywiście, to nie garnki gotują ale kucharz. Bez dobrych garnków trudno jednak ugotować coś pysznego.

Podobnie sprawa ma się w fotografii. Profesjonalny sprzęt fotograficzny to przede wszystkim dobrej klasy aparat wraz ze świetnymi, jasnymi obiektywami. W rękach wprawionego i doświadczonego zawodowca ten zestaw czyni cuda. Dlatego pamiętaj zapytać na spotkaniu o to na jakim sprzęcie pracuje.

6. Co jeśli aparat się zepsuje?

Trzeba powiedzieć sobie jasno. Taka sytuacja może się zdarzyć. Profesjonalista powinien mieć zawsze ze sobą dwa aparaty. Jeden główny a drugi dodatkowy. Powinien być przygotowany na nieoczekiwaną sytuację, na przykład zacięcie migawki.

Ja pracuję w ten sposób: jeden korpus aparatu używam jako podstawowy, drugi mam cały czas pod ręką. Noszę go na ramieniu. Ma założony inny obiektyw – z wyższą ogniskową. Dzięki temu, mogę robić zbliżenia stojąc relatywnie daleko od fotografowanych osób. W sytuacji awaryjnej, mogę użyć zamiennie obu korpusów.

Często zadawane pytania? Jest ich mnóstwo! Zobacz wpis o FAQ – czyli pytania i odpowiedzi fotografa ślubnego. Przeczytaj i dowiedz się.

7. Jak dużo zdjęć dostaniemy?

Kolejnym z pytań do fotografa ślubnego jest temat ilośći zdjęć. Dobry fotograf ślubny przez cały dzień zrobi około 3-5 tyś. fotografii, z czego po selekcji pozostanie 400-600 wyśmienitych kadrów. To w zupełności wystarczająca ilość. W dużym albumie na zdjęcia ślubne będzie ich 250-300.

8. Czy będziemy mogli sobie udostępniać i wywoływać bez końca zdjęcia od Ciebie?

Czasy analogowej fotografii bezpowrotnie minęły. Dziś klient powinien dostać przede wszystkim fotografie w formie cyfrowej – na dysku zdalnym lub pendrive. Jednak pliki, które otrzymacie muszą spełniać kilka ważnych wymagań, żebyście mogli swobodnie z nich korzystać, np.: zamówić duży obraz (90×60 cm) na ścianę do sypialni.

Podstawowa charakterystyka plików:

  • brak zabezpieczenia przed kopiowaniem,
  • duża rozdzielczość (minimum 20 megapikseli, długi bok pliku min. 5000 pikseli),
  • brak znaku wodnego widocznego na zdjęciach,
  • format .jpg o niskiej kompresji (rozmiar zdjęcia na dysku co najmniej 5 MB).

To jest bardzo ważne pytanie do fotografa ślubnego. Nie zapomnijcie o nim!

9. Zdjęcia z rozmytym tłem są piękne, dostaniemy takie?

Zapewne macie na myśli efekt rozmycia czyli tzw. małą głębię ostrości. Powstaje on przez odpowiednie zestawienie trzech czynników: rozmiaru matrycy w aparacie, długości ogniskowej i przysłony obiektywu. Zawodowy fotograf używa sprzętu pozwalającego na praktycznie dowolne ustawianie intensywności rozmycia. Przykładowo w fotografii portretowej, staramy się uzyskać małą głębię ostrości (osoba na zdjęciu dzięki temu jest „odcięta” od pozostałych elementów).

Przy fotografii krajobrazu zależy nam na odwrotnym efekcie czyli dużej głębi ostrości. Dzięki temu wszystkie elementy w kadrze są dobrze widoczne. Jeśli Wasz fotograf dysponuje dobrymi obiektywami to z rozmytym tłem na zdjęciach nie będzie problemu. Wartość minimalnej przysłony powinna wynosić co najmniej f/2.8. Co ciekawe im niższa wartość tym lepiej. Zaskoczcie go i zapytajcie jakie ma „światło” w obiektywach!

Wtulona w męża Panna Młoda na rynku w Eidhoven. Fotograf ślubny.

10. Na czym polega obróbka fotograficzna zdjęcia?

Obróbka fotografii (post processing) to jeden z ważniejszych elementów przygotowania materiału zdjęciowego do druku i przekazania dla Was. Fotograf ślubny z wyższej półki zapisuje pliki w formie tzw. cyfrowych negatywów. Pliki takie nie są możliwe do otworzenia w zwykłych programach. Trzeba je najpierw wywołać.

Może brzmi to bardzo innowacyjnie ale tak jak kiedyś należało wywołać zdjęcia z kliszy fotograficznej, tak dziś zawodowcy wywołują negatywy cyfrowe z karty pamięci aparatu. Dzięki temu można poprawić wiele czynników, np.: jasność czy kolorystykę bez utraty jakości zdjęcia. Po naniesieniu tych poprawek zapisują pliki w popularnym formacie jpg.

Dodatkowe pytanie do fotografa ślubnego jakie możecie zadać: W jakim programie wywołujesz zdjęcia?

11. Kiedy dostaniemy komplet zdjęć?

Na przygotowanie całej realizacji ze ślubu potrzeba dużo pracy i serca. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic kreatywnego. Przecież zdjęcia już są zrobione. Pozostaje tylko zaprojektować album i zlecić wydruk. Nic bardziej mylnego. W środowisku fotografów mówimy, że praca zaczyna się po weselu.

Obróbka fotografii, wybór konkretnych, przygotowanie do druku, montaż prezentacji multimedialnej. Wszystkie te czynności wymagają dużej kreatywności. Czasem warto poczekać tydzień bądź dwa tygodnie dłużej i dostać dopracowany produkt na lata.

Uśrednionym czasem w jakim ja przekazuję kompletną realizację są dwa miesiące od dnia ślubu. Pamiętajcie również o prywatnej galerii ślubnej online z wybranymi zdjęciami, którą fotograf może przygotować dla Was wcześniej. Ja przekazuję klientom wybranych około 200 zdjęć już w dwa tygodnie po uroczystości.

Wiele inspiracji i podpowiedzi w przygotowaniu na sesję ślubną. Dowiedz się więcej.

12. W jaki sposób możemy zarezerwować termin i jak wygląda kwestia zaliczki?

Od razu na spotkaniu nie musicie podejmować ostatecznej decyzji o wyborze fotografa ślubnego. Warto zapytać czy może wstępnie zarezerwować dla Was termin. Gdy po namyśle wybierzecie tą osobę, będziecie mieć pewność, że termin jest nadal dostępny. Dobrze jest również zapytać o wysokość ewentualnej zaliczki.

Bądź przygotowana na spotkanie

Czytać to jedno, a zapamiętać i zapytać o wszystko to inna sprawa. Dotrwaliście aż do tego miejsca, dlatego przygotowałem dla Was zupełnie bezpłatnie wersję PDF powyższej infografiki.

Zabierz ją na spotkanie. Bądź przygotowana!

Pytania do fotografa ślubnego – podsumowanie

Jestem przekonany, że powyższe pytania do fotografa ślubnego pomogę Wam w wyborze najlepszej osoby na Wasz ślub. Moim celem jest Wasze szczęście i wspaniała pamiątka jaką są zdjęcia. Gdy Wy jesteście szczęśliwi, również ja jestem szczęśliwy.

Podsumowując pamiętajcie o kilku fundamentalnych zasadach:

  • zdjęcia pozostaną na lata. Nie kierujcie się wyłącznie ceną,
  • aparycja i swoboda rozmowy fotografa ślubnego jest bardzo ważna. Jej pozytywny oddźwięk zaprocentuje na zdjęciach,
  • jeśli zastanawiacie się między szerszym zakresem usług (np.: więcej godzin pracy foografa w dniu wesela), weźcie więcej. Ślub bierzecie raz w życiu.

Życzę dobrych wyborów!

TO TEŻ MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ

2 komentarze

  1. Tomasz

    Hmm… w większości się zgodzę, natomiast jest parę punktów które są zwyczajnie błędne 🙂 np. z 12mpx d700 drukowałem większe zdjęcia niż 90×60 i były super ostre.

    Sesja w dzień ślubu to zaleta, bo wtedy można uchwycić emocje towarzyszące młodym a nie późniejsze ustawianki i pozowanie które zazwyczaj wygląda bardzo sztucznie.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *